Szczypiorniak na Orlikach – 10 tys. uczestników!

Dodano: 17 czerwca 2013

Jestem bardzo usatysfakcjonowana, że turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiem, że są jeszcze szkoły, który nie zdecydowały się na start, ale liczę, że w przyszłym roku się odważą i wystartują. W tym roku grało 10 tysięcy dzieci, czyli dwa razy więcej niże w roku 2012. To świetny progres, a także bodziec dla rozwoju dyscypliny. Mam nadzieję, że na Orlikach wychowamy przyszłych reprezentantów – powiedziała Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki podczas finałowego turnieju Szczypiorniak na Orlikach, rozgrywanego w Zielonej Górze.

Triumfatorami drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju Szczypiorniak na Orlikach była SP 2 Lubicz w kategorii dziewcząt i SP 7 Ciechanów w kategorii  chłopców. - Jesteście najlepsi z 10 tysięcy uczestników. Widzę, że akcja cieszy się coraz większym powodzeniem. Za rok być może zobaczymy 20 czy nawet 30 tysięcy dzieciaków takich jak wy. Niech hasłem akcji będzie "z Orlika do reprezentacji" – skierowała słowa do uczestników turnieju Joanna Mucha.

Dwudniowe zawody odbywały się na ośmiu boiskach w Lubuskiem: w Zielonej Górze, Nowej Soli, Świebodzinie i Lubrzy. Najmłodsi adepci szczypiorniaka oprócz zmagań z rówieśnikami mieli możliwość zdobycia autografów i zrobienie wspólnych zdjęć z reprezentantami Polski. Wszyscy uczestnicy imprezy dopingowali później kadrowiczów Michaela Bieglera, walczących z Litwą o punkty w kwalifikacjach EHF Euro 2014. 

Mamy świadomość, że coraz lepsza kondycja dyscypliny jest pochodną programów, które Związek realizuje. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ministerstwa, jak i naszego sponsora strategicznego PGNiG – podkreślił prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

W turnieju uczestniczyli uczniowie i uczennice szkół podstawowych urodzeni w 2000 roku i młodsi. W imprezie zobaczyliśmy  najlepszych przedstawicieli  z 16 województw, czyli w sumie 32 drużyny. Szczypiorniak na Orlikach jest programem, którego celem jest popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży, a także nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach podstawowych. Akcję współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.