Projekt "Piłki za puszki"

Dodano: 22 marca 2012

Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Fundacją RECAL zainicjowało w nowe działanie w zakresie świadomości ekologicznej pod nazwą “Piłki za puszki”. Główną ideą projektu jest połączenie dwóch ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, sportu i ochrony zasobów naturalnych.

Aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie każdego uprawiającego sport. Recykling oszczędza zasoby naturalne, jak również przyczynia się do utrzymania środowiska w dobrej kondycji. Obie idee są myślą przewodnią projektu "Piłki za puszki".

OPIS PROJEKTU

Projekt jest realizowany na boiskach typu “Orlik”, jak też na innych obiektach sportowych. “Orliki” są bardzo ważne, nie tylko w kontekście przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej „Euro 2012”, ale również w utrzymaniu dobrej kondycji społeczeństwa.

Fundacja RECAL przygotowała i dostarczyła na wybrane obiekty sportowe, w tym typu „Orlik”, specjalne pojemniki do zbiórki puszek po napojach. Fundacja RECAL zapewnia atrakcyjne graficznie tablice informujące o celach projektu i korzyściach płynących z recyklingu.

Na zaangażowanych obiektach sportowych Fundacja RECAL informuje dlaczego użytkownicy boisk powinni segregować aluminiowe puszki po napojach. Oprócz korzyści w kształtowaniu postaw ekologicznych płynących z recyklingu, ochrony zasobów ziemi i ochrony klimatu, osoby regularnie odwiedzające obiekty uczestniczące w realizacji „Piłek za puszki” i przynoszące puszki wspierają w ten sposób swój obiekt sportowy. Im więcej zużytych puszek po napojach jest gromadzonych w pojemnikach, tym większe wsparcie otrzymuje obiekt. Pieniądze ze sprzedaży puszek wspierają zakup wyposażenia sportowego. Projekt zakłada, że za każde 15 kg zebranych puszek (1 kg to około 60 sztuk) obiekt sportowy otrzyma jedną, wysokiej jakości piłkę do futbolu, siatkówki lub koszykówki. Jeżeli jednak Partnerzy projektu wspólnie stwierdzą, że gromadzone środki finansowe mogą być wykorzystane inaczej, np. do zakupu innego sprzętu sportowego, możliwe będzie wypracowanie nowych zasad zagospodarowania „pieniędzy za puszki”.

Projekt realizowany jest pilotażowo we współpracy z Recan Organizacja Odzysku S.A. w kilku regionach Polski. Obecnie są to: Legionowo, Legnica, Lublin, Radomsko oraz Warszawa. Trwają rozmowy z kolejnymi lokalizacjami. Już wkrótce będziemy informować o rozwoju projektu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu z p. Jackiem Wodzisławskim, tel. kom. 605 100 390 lub e-mail:

Zobacz galerię zdjęć: