III Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska zakończony

Dodano: 22 października 2012

13 października, wielkim finałem w warszawskiej hali Torwar zakończyła się III edycja piłkarskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Do rywalizacji przystąpiło na początku września ponad 150 tys. dziewcząt i chłopców w 16 tys. zespołów.

- To jest oczywiście wspaniała zabawa. Wiem też, jako sportowiec amator, że jest to na serio walka o zwycięstwo. Mówi się, że ważny jest udział, ale ważna jest też rywalizacja. To bardzo pocieszające, że tak wielu młodych Polaków uczy się rywalizować w duchu fair play - powiedział Donald Tusk otwierając finał.

Zwracając się do młodych sportowców szef rządu poprosił, aby "turniej trwał już zawsze, a na orlikach jak najwięcej dzieci uczyło się grać w piłkę. Wierzę, że w przyszłości będzie to wyglądało jeszcze bardziej imponująco".

W trzeciej edycji imprezy wzięło udział 16 089 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 i 12-13 lat. W sumie ponad 150 tysięcy młodych zawodniczek i zawodników przystąpiło do rozgrywek w pierwszym etapie w 3442 turniejach na 1219 orlikach w 16 województwach.

- Serce rośnie, gdy ogląda się tak zaciętą rywalizację sportową młodzieży i grę na tak wysokim poziomie. To tylko utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, że warto było zbudować ponad 2300 orlików i zorganizować po raz kolejny ten turniej - zaznaczyła ministra sportu Joanna Mucha podczas wręczania trofeów najlepszym ekipom.

W uroczystości udział wzięli czołowi lekkoatleci - mistrz olimpijski z Londynu w pchnięciu kulą Tomasz Majewski oraz srebrny medalista igrzysk w Pekinie (2008) w rzucie dyskiem Piotr Małachowski.

Sobotnie finały niemal całkowicie zapełniły trybuny Torwaru ok. 3500 widzów.

Wyniki turnieju finałowego:

W kategorii dziewcząt młodszych UKS Dubler Opole Lubelskie pokonał Cerekwianki Polska Cerkiew 3:0, a w gronie starszych MUKS Praga Warszawa wygrał ze Stilonem 3 Gorzów Wielkopolski 2:1. Wśród chłopców młodszych UKS Sprint Katowice okazał się lepszy od Orlik Team Zduńska Wola 2:0, natomiast w meczu starszych Herkules Grabice zwyciężył ZS Nr 5 Jarocin 2:1.